Metody

Rakieta zanętowa - Spod

Co to jest spodding ?

Spodding to metoda nęcenia dzięki której można posłać zanętę typu kulki proteinowe, pellet, mieszanki, ziarna, granulaty oraz robaki a nawet płynne atraktory na duże odległości.

Spodding(nęcenie rakietą zanętową lub spombem)znajduje zastosowanie gdy chcemy zanęcić obszar bardziej dokładnie, gęściej a gdzie nie pozwala nam tego zrobić proca lub kobra. Nęcenie rakietą zanętową lub spombem można wykorzystać do zanęcenia większego obszaru mniejszymi porcjami zanęty. Kształt rakiet zanętowych umożliwia zarzucenie ją na odległość około 100m(w zależności od umiejętności rzutowych wędkarza może to być znacznie większa odległość) od brzegu, gdzie duże ryby czują się bardziej bezpiecznie. Nie ma żadnych ograniczeń jakie zanęty można umieszczać w rakiecie zanętowej.

Sprzęt niezbędny do korzystania z rakiety zanętowej lub spomba

 1. Niezbędna jest niezwykle mocna wędka o nazwie SPOD ROD zbudowana z bardzo mocnego blanku, przystosowana do bardzo dużych obciążeń, o ugięciu od 4,5 do 5,5lbs, gdyż napełniona zanętą rakieta zanętowa lub spomb może ważyć do 300g.

 2. Kołowrotek o przełożeniu nie mniejszym niż 4.5:1(im większe przełożenie tym lepiej) do szybkiego zwinięcia rakiety zanętowej lub spomba

 3. Mocna plecionka

 4. Osłona na palec wskazujący, gdyż plecionka może poparzyć lub uszkodzić opuszki palca

 5. Rakieta zanętowa lub spomb. Moją ulubioną jest rakieta zanętowa Exocet Dual Spod FOX w wielkości large

Jak napełniać i używać rakietę zanętową ?

Podczas zarzucania rakiety zanętowej(spod) napełnionej całymi kulkami proteinowymi lub pelletem możemy ją napełnić wodą aby dodać jej aerodynamiki podczas lotu oraz by zapewnić rakiecie zanętowej odpowiednią wagę niezbędną do dalekiego rzutu. Rakietę zanętową należy napełniać w proporcji ¾. Po wylądowaniu rakiety zanętowej w miejscu nęcenia należy ją kilka razy szarpnąć, aby wysypać całą zanętę, następnie mocno podciągnąć rakietę i szybko zwinąć. Rakietą zanętową należy rzucać płynnie aby nie wysypać zawartości.

Jak jest zbudowana rakieta zanętowa ?

Rakieta zanętowa zbudowana jest z plastiku bądź materiału plastiko podobnego, posiada lotki stabilizujące(stateczniki) ją w locie, zazwyczaj cztery sztuki lotek, uchwyt mocujący wykonany z plecionki, żyłki lub plastikowe jak w przypadku rakiet zanętowych Kordy lub Foxa zakończony krętlikiem. Głowica rakiety zanętowej, najczęściej jaskrawego koloru widocznego z daleka, jest zbudowana z pianki lub innego materiału wypornościowego, który umożliwia przechylenia całej rakiety zanętowej głowicą do góry co powoduje wysypanie się zanęty do wody. Rakieta zanętowa posiada otwory w korpusie co zmniejsza opór wody podczas zwijania rakiety zanętowej do brzegu.

Rodzaje rakiet zanętowych

Na rynku znajduje się duża ilość rakiet zanętowych. Rakiety zanętowe różnią się długością oraz średnicą – ma to znaczenie przy odległościach na jakie chcemy posyłać nasze rakiety zanętowe. Dłuższymi(węższymi) rakietami zanętowymi możemy rzucać dalej. Rakiety zanętowe mogą mieć otwory w korpusie lub być zbudowane bez otworów. Istnieją rakiety zanętowe posiadające zapadkę w korpusie co służy jako blokada przeciwko wypadaniu zanęty. Niektóre modele posiadają system, który odwraca je głowicą w kierunku ściągania mający na celu zmniejszyć opór podczas zwijania.

Spomb

Nowość wprowadzona w 2011 roku przez firmę Spomb. Spomb ma wiele zalet a jedną z nich jest to że zanęta umieszczona w niej nie wysypuje się. Ma też doskonałą opływową konstrukcję, aerodynamiczną dzięki czemu można nią rzucić ponad 150 metrów. Pojemność Spomba jest porównywalna z pojemnością największych rakiet zanętowych. Spomb posiada system otwierający się dopiero po zetknięciu się z powierzchnią wody. Spomb powoduję mniejsze opory podczas zwijania do brzegu niż tradycyjne rakiety zanętowe. Zanętę w Spombie ładuje się w wbudowanym kontenerze na zanętę.

Miksy do rakiet zanętowych.

Duża ilość wędkarzy używa własnych kompozycji do rakiet zanętowych lub spombów, jednak często wchodzą w nie najczęściej używane składniki jak: konopie, orzechy (tygrysie i inne), kukurydza, pocięte kulki proteinowe, tuńczyk z puszki, małe pellety oraz różnego typu oleje(boostery)

Minusy używania rakiet zanętowych lub spombów.

Jak wszystkie metody również nęcenie rakietą zanętową lub spombem ma swoje minusy.

 1. Hałas uderzającej o wodę rakiety lub spomba może płoszyć ryby

 2. Jeżeli woda jest sygnowana dużą presją wędkarzy mogą oni być niezadowoleni twierdząc, że  odstraszamy ryby

 3. Rakiety zanętowej lub spomba nie można jej stosować na rzekach, gdyż rakieta zanętowa lub spomb oraz przygotowana przez nas zanęta będzie spływała wraz z nurtem rzeki

 4. Nęcenie rakietą zanętową lub spombem może pochłaniać dużą ilość czasu

 5. Trzeba potrafić celnie i daleko rzucać rakietą zanętową lub spombem

 6. Zabranie dodatkowego zestawu nad wodę: wędka, kołowrotek, rakieta zanętowa lub spomb